Veiklą pradėjo naujos sudėties lygtinio paleidimo komisija
Ketvirtadienį, sausio 9 dieną, į pirmąjį posėdį susirinko ir veiklą pradėjo naujos sudėties Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus įsakymu sudaryta lygtinio paleidimo komisija. Vietoj iki šiol kalėjimuose veikusių devynių komisijų, priėmus inovatyvų sprendimą, veiklą vykdys viena centralizuota komisija. Tai yra vienas reikšmingiausių lygtinio paleidimo instituto pokyčių.
Naujos sudėties komisiją pasveikinęs Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius Mindaugas Kairys pasidžiaugė komisijos narių kompetencija, pažymėjo komisijos svarbą bei palinkėjo atsakingai priimti sprendimus, kurie turės įtakos nuteistųjų likimams ir visuomenės saugumui.
„Nuteistojo paleidimas iš laisvės atėmimo įstaigos nėra paprastas sprendimas, tai ilgo proceso rezultatas, duodantis pradžią dar vienam nusikaltusio žmogaus grįžimo į doros kelią etapui. Tikiu, kad savo veikla naujoji lygtinio paleidimo komisija reikšmingai prisidės prie bausmių vykdymo sistemos stiprinimo ir naujų standartų diegimo, Lietuvos kalėjimų tarnybos veiklos kokybės“, – sakė M. Kairys.
Naująją 11 profesionalių narių komisiją sudaro Lietuvos kalėjimų ir probacijos tarnybų, nevyriausybinių organizacijų, valstybės ir savivaldybių įstaigų, akademinio pasaulio atstovai, savo srities ekspertai, turintys nuteistųjų resocializacijos, socialinės pagalbos teikimo ar mokslinių tyrimų šiose srityse atlikimo patirties. Net 4 komisijos nariai yra akademinės bendruomenės atstovai, turintys mokslų daktaro laipsnį. Komisija buvo sudaryta po atviros ir plačios atrankos. Jos nariais dvejų metų laikotarpiui gali būti skiriami ne jaunesni kaip 25 metų asmenys, atitinkantys Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme valstybės tarnautojams nustatytus nepriekaištingos reputacijos reikalavimus. Komisijos nariams, kurie nėra Lietuvos kalėjimų tarnybos ir Lietuvos probacijos tarnybos darbuotojai, už darbą bus mokamas atlygis. Taip pat siekiant užtikrinti kuo sklandesnę komisijos veiklą, jos nariai, išskyrus komisijos pirmininką ir jo pavaduotoją, turės pakaitinius narius.
Svarbios naujovės numatomos ir pačioje komisijos veikloje. Pakeitusi kalėjimuose veikusias devynias lygtinio paleidimo komisijas, centralizuota komisija daugiau dėmesio skirs nuteistųjų situacijos analizei, įsigilinimui ir profesionaliam vertinimui. Siekiant užtikrinti korupcijos prevenciją ir nešališkumą, neteisingą informacijos panaudojimą, pirmą kartą istorijoje komisija svarstys nuasmenintą informaciją. Tikimasi, kad tai dar labiau prisidės prie efektyvesnių sprendimų priėmimo.
Šios komisijos tikslas – užtikrinti sąžiningą ir efektyvų nuteistųjų lygtinio paleidimo proceso įgyvendinimą. Komisijos veikla apima nuteistojo socialinio tyrimo išvados, jam taikytų resocializacijos priemonių ir jų įgyvendinimo rezultatų, nusikalstamo elgesio rizikos ir jos pokyčių, įvertinimą. Kaip priimamas sprendimas nuteistajam netaikyti lygtinio paleidimo, komisija teikia rekomendacijas laisvės atėmimo vietų įstaigai ir (ar) nuteistajam dėl nuteistojo resocializacijos ir (ar) jo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, šių rekomendacijų įgyvendinimo terminų ir nustato pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos datą.
„Tikiu žmogaus augimo galimybe laisvės atėmimo vietose. Tai parodė ir šios dienos komisijoje svarstyti pretendentai. Žmonės geba mokytis, keistis ir kurti naujas prasmes savo gyvenime. Net ir tie, kurie padarė klaidų, turi teisę į dar vieną galimybę, jei parodo norą keistis ir siekti pokyčių. Dalyvaudama šios komisijos darbe siekiu užtikrinti sprendimų objektyvumą ir skaidrumą. Tikiuosi, kad mūsų sprendimai ne tik suteiks galimybę keistis tiems, kurie pasiruošę, bet ir stiprins visuomenės pasitikėjimą socialine reintegracija“, – sakė komisijos narė, Mykolo Romerio universiteto Viešojo saugumo akademijos Statutinio ugdymo instituto profesorė Snieguolė Matulienė.
„Dalyvauti šios komisijos veikloje paskatino du dalykai. Pirmiausia, man kaip mokslininkui, tyrinėjančiam ir bausmių vykdymo problemas, yra įdomi lygtinio paleidimo taikymo praktika, su jo taikymu susijusios problemos, norisi pamatyti sisteminę perspektyvą, kas veikia, o kas – ne, ir kodėl. Antra – norisi prisidėti prie teigiamų pokyčių bausmių vykdymo sistemoje. Ši nacionalinė lygtinio paleidimo komisija yra naujas darinys, naujas projektas, smagu dalyvauti kuriant kažką naujo ir tai daryti kartu su kompetentingais ir bausmių vykdymo sistemą gerai išmanančiais profesionalais. Viliuosi, kad komisijos darbas pasiteisins ir bus veiksmingas. Po dvejų metų matysime, ar toks modelis pasiteisino ir ką gero nuveikėme“, – teigė Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas dr. Gintautas Sakalauskas.
Atnaujinimo data: 2025-01-10
Taip pat skaitykite:
Erasmus+ projekto mobilumo vizitas Švedijoje
LKT komanda dalyvavo simboliniame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“
2024-ieji – produktyviausi metai LKT kinologams ir jų keturkojams partneriams
Pusiaukelės namuose – maskuojančių tinklų Ukrainai pynimo dirbtuvės