Pristatyta Kauno kalėjimo pusiaukelės namų pirmojo pusmečio veikla
Lietuvos kalėjimų tarnybos Kauno kalėjimo Pusiaukelės namuose, esančiuose Domeikavoje, įvyko 1-ojo pusmečio veiklos pristatymas. Vietos bendruomenės atstovams pristatyta Pusiaukelės namų pusmečio veikla, taikomas nuteistųjų kontrolės mechanizmas, veiklos tęstinumas, bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis, apžvelgta kriminogeninė situacija.
„Šių Pusiaukelės namų veiklos pristatymas – įsipareigojimas duotas dar pernai, kai gruodžio 14 dieną duris atvėrė ši, jau 8 Lietuvoje veikianti bausmės atlikimo vieta, kurioje taikomi šiuolaikiški, efektyvūs resocializacijos metodai. Siekiame arčiausiai esančių bendruomenių – pirmiausia, gyventojų, seniūnijos, Kauno rajono savivaldybės, teismų, prokuratūros – atstovams pristatyti, kokia pažanga padaryta šiuose pusiaukelės namuose, su kokiais iššūkiais teko susidurti bei supažindinti su ateities planais“, – sako Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius Mindaugas Kairys.
Pusiaukelės namai – tai tarpinė stotelė tarp įkalinimo įstaigos ir laisvės. Lietuvos ir užsienio šalių praktika rodo, kad grįžimas į visuomenę per Pusiaukelės namus užtikrina reikšmingai mažesnį pakartotinį nusikalstamumą, geresnę nuteistųjų integraciją į visuomenę. Pagrindiniai Pusiaukelės namų tikslai yra palengvinti bausmę bebaigiančių atlikti nuteistųjų integraciją į visuomenę bei leisti įkalintiems asmenims palaipsniui prisitaikyti prie gyvenimo laisvėje, čia įvykusių pokyčių.
Per pirmuosius 6 mėnesius nuo Kauno pusiaukelės namų veiklos pradžios (2023 m. gruodžio 14 d.) į pusiaukelės namus iš viso buvo perkelta 12 nuteistųjų, iš kurių jau 2 taikytas lygtinis paleidimas, 1 grąžintas į kalėjimą. Šiuo metu čia laisvės atėmimo bausmę atlieka 9 asmenys.
Pusiaukelės namuose vykdoma nuolatinė nuteistųjų elgesio kontrolė: vidaus patalpos ir prieigos yra stebimos vaizdo kameromis, veikia įeigos kontrolės sistema, visą parą vykdomas visų nuteistųjų elektroninis stebėjimas, priežiūros poste nuo 20.00 val. iki 8.00 val. budi pareigūnai. Taip pat vykdomi netikėti nuteistųjų patikrinimai darbo vietose bei išvykų į namus metu, blaivumo patikrinimas sugrįžus.
Pusiaukelės namuose nuolat individualiai dirbama su jų gyventojais. Kiekvieną savaitę specialistai kartu su laisvės atėmimo bausmę atliekančiais nuteistaisiais sudaro kruopščias nuteistųjų dienotvarkes, kuriose nurodoma nuteistojo savaitės užimtumas (darbas, mokymasis, dalyvavimas intervencinėse programose ir kitose veiklose), išvykos už Pusiaukelės namų teritorijos ribų (į namus, kelionės į darbą ar mokymosi įstaigą, asmens sveikatos priežiūros įstaigą, asmeniniais tikslais maršrutai ir laikas). Dienotvarkėje numatytų priemonių vykdymas kontroliuojamas kiekvieną dieną.
Atsižvelgiant į nuteistųjų poreikius, jiems teikiamos konsultacijos, įvairi socialinė pagalba, taikomos intervencinės programos. Nuteistuosius konsultuoja psichologai, socialiniai darbuotojai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, savanoriai. Sistemingai organizuojamos užimtumo priemonės nuteistiesiems, nuo kovo veikia trys nevyriausybinės organizacijos - Kauno arkivyskupijos Caritas, Všį ,,Prirašytos rankos“ ir Lietuvos Raudonasis Kryžius – kurios buvo atrinktos viešo kvietimo metu.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, laikotarpiu nuo Pusiaukelės namų įsteigimo iki šiol policijos duomenų bazėje užregistruoti 3 pranešimai dėl įvykių pusiaukelės namų adresu (visi pranešimai registruoti 2023 m. gruodžio mėnesį), tačiau nei vienas iš jų nėra susijęs su asmenimis iš Pusiaukelės namų. Informacijos apie tai, kad asmenys iš Pusiaukelės namų būtų įvykdę teisės pažeidimus, taip pat nėra.
Iki šių metų pabaigos Kauno kalėjimo Pusiaukelės namuose laikomų nuteistųjų skaičių ketinta padidinti iki 20 asmenų, tačiau atsižvelgus į bendruomenės atstovų išsakytą poreikį, čia planuojama perkelti iki 15 asmenų. Čia gvvenančių nuteistųjų stebėjimas elektroninio stebėjimo priemonėmis ir toliau bus vykdomas vadovaujantis Pusiaukelės namų veiklos aprašo nuostatomis, toliau į juos nebus perkeliami nuteistieji, atliekantys bausmę už smurtinius nusikaltimus, nusikaltimus žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, nusikaltimus, padarytus prieš nepilnametį asmenį.
Sąlygos, taikomos norintiems patekti į pusiaukelės namus – pakankamai griežtos. Į šiuos namus gali patekti tik tie nuteisti, kurie jau yra perkelti į pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietos lengvąją grupę. Galiausiai, tam, kad patektų į Pusiaukelės namus, nuteistieji turi atitikti ir daug papildomų sąlygų. Tarp jų – nuteistasis turi būtų atlikęs ne mažiau ketvirčio laisvės atėmimo bausmės ir iki galimo lygtinio paleidimo jiems turi būti likę ne daugiau nei dveji metai. Taip pat nuteistasis, siekiantis patekti į pusiaukelės namus, privalo vykdyti individualiame resocializacijos plane nustatytas priemones, jo nusikalstamo elgesio rizika turi būti maža ar bausmės atlikimo metu ji būtų akivaizdžiai sumažėjusi. Be to, jis turi ne mažiau nei tris pastaruosius mėnesius užsiimti jam pasiūlyta darbine veikla.
Kelią į pusiaukelės namus nuteistiesiems užkerta drausminės nuobaudos, neįvykdytos administracinės nuobaudos ar administracinio poveikio priemonės už bausmės atlikimo metu padarytus pažeidimus.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 8 pusiaukelės namai: Vilniaus, Marijampolės, Pravieniškių, Šiaulių, Tauragės, Alytaus, Panevėžio, Kauno (Domeikavoje), juose, naujausiais duomenimis, gyvena 162 nuteistieji. Iš jų dauguma (daugiau nei 90 procentų) turi darbą. Kiti nuteistieji ieškosi darbo, dalis iš jų mokosi. Lietuvos laisvės atėmimo įstaigose šiuo metu yra daugiau nei 4480 asmenų. Atviro tipo sąlygomis bausmę atlieka 513 nuteistųjų.
DUK apie Pusiaukelės namus: Dažniausiai užduodami klausimai - Lietuvos kalėjimų tarnyba (lrv.lt)