Projektas „PERIMETRO APSAUGOS SISTEMŲ MODERNIZAVIMAS“

 

Projekto tikslas – užtikrinti tinkamą perimetro apsaugą Lietuvos kalėjimų tarnybos padaliniuose. 


Projektu sprendžiamos problemos. Lietuvos kalėjimų tarnybos padaliniuose apsauga vykdoma inžinerinėmis, techninėmis ir fizinėmis apsaugos priemonėmis ir pareigūnų veiksmais, kuriais siekiama užkardyti kalėjimuose laikomų asmenų pabėgimą, daiktų, nenumatytų suimtiesiems (nuteistiesiems) leidžiamų įsigyti ir turėti daiktų sąrašuose, patekimą ir šių kalėjimų užpuolimą bei užtikrinti jose esančio turto apsaugą, įėjimą į kalėjimą ir išėjimą iš jo. Tačiau daugelis apsaugos priemonių per paskutinius 20 metų nebuvo modernizuotos, yra prastos techninės būklės, todėl išlieka didelė įkalintų asmenų pabėgimų rizika (2021 m. buvo pradėta 17 tyrimų dėl kalinių pabėgimų), tai kelia riziką visuomenės saugumui. Nesant modernių apsaugos priemonių, visą parą vykdoma fizinė apsauga, kuriai naudojama ginkluotė (įsigyta daugiau kaip prieš 30 metų), kurios panaudojimas kelia realią grėsmę bausmių vykdymo sistemos personalo ir aplinkinių sveikatai ar net gyvybei. Reikalinga atnaujinti perimetro vaizdo stebėjimo sistemas, perimetro apsaugos signalizacines sistemas ir inžinerines priemones 4 kalėjimuose (Pravieniškių 1-ojo, 2-ojo, Alytaus ir Marijampolės kalėjimuose). Modernizavus apsaugos priemones tikimasi efektyvaus narkotinių ir psichotropinių medžiagų patekimo į kalėjimus (apie 70 proc.), taip pat mobiliųjų telefonų patekimo į kalėjimus užkardymo (apie 50 proc.). 


Stebima užsienio valstybių praktika atsisakyti fizinės apsaugos bokšteliuose ir kalėjimų apsaugą vykdyti techninėmis priemonėmis (vaizdo stebėjimo, apsaugos signalizacija). Modernios vaizdo stebėjimo sistemos gali būti automatizuotos ir sujungtos su apsaugos-aliarmo bei elektroninėmis įeigos sistemomis. Vaizdo sistemos gali automatiškai signalizuoti apie tam tikrus pažeidimus, pavyzdžiui, jei asmuo bando patekti arba artinasi prie neleistinos teritorijos, taip pat šiuolaikinės vaizdo stebėjimo sistemos gali atpažinti asmenis (jei šie asmenys yra sistemos duomenų bazėje). Minėtas funkcionalumas leidžia sumažinti žmogiškuosius išteklius, padeda greičiau reaguoti į pažeidimus.


Pravieniškių 1-ojo, 2-ojo, Alytaus ir Marijampolės kalėjimų apsaugos perimetro stebėjimui naudojamos lokalios vaizdo stebėjimo sistemos, kurios nėra prijungtos prie išorinio tinklo, todėl vaizdo stebėjimas įmanomas tik kalėjimų viduje įrengtuose stebėjimo postuose. Lietuvos kalėjimų tarnybos darbuotojai, kontroliuojantys apsaugos ir priežiūros vykdymą kalėjimuose, neturi galimybės realiu laiku stebėti ar tinkamai vykdyti tarnybą. Esant poreikiui peržiūrėti ankstesnius vaizdo įrašus, tenka kreiptis į kalėjimą, tuomet gaištamas darbuotojų laikas, o informacijos gavimas užtrunka daug laiko.


Projekto tikslinė grupė. Priemonės tikslinėms grupėms priklauso šios asmenų grupės:
Sumažinus ginkluotus fizinės apsaugos postus 125 pareigūnai prisijungs dirbti kontaktinį darbą su nuteistaisiais, siekiant užtikrinti atvirojo tipo bausmės atlikimo paslaugų plėtrą.  
Sudaroma saugi darbo aplinka  3024 (2021 m. pabaigoje) darbuotojams, dirbantiems kalėjimuose. 
Įsigijus perimetro apsaugos priemones, perimetro apsauga bus modernizuota Pravieniškių 1-ame (iki 2022-12-31 Pravieniškių pataisos namai - atviroji kolonija (1-as ir 3-as sektorius)) ir Pravieniškių 2-ame (iki 2022-12-31 Pravieniškių pataisos namai - atviroji kolonija (2-as sektorius ir Laisvės atėmimo vietų ligoninė)) kalėjimuose, Alytaus ir Marijampolės kalėjimuose, kuriuose įkalinimo bausmę atlieka 3155 (61 proc.) asmenų.
Siekiama sumažinti įkalintų asmenų pabėgimo riziką padidinant visuomenės saugumą.

Projekto veiklos: 
1.    Alytaus kalėjimo perimetro modernizavimas. 
2.    Marijampolės kalėjimo perimetro modernizavimas
3.    Pravieniškių 1-ojo kalėjimo perimetro modernizavimas
4.    Pravieniškių 2-ojo kalėjimo perimetro modernizavimas


Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2022 m. gegužės mėn. - 2025 m. spalio mėn.
 

Projekto vertė - 8 760 000 Eur su PVM.

Atnaujinimo data: 2024-05-28