2024-09-27

Strasbūre – dėmesys žalingam izoliavimo vienutėse poveikiui ir galimoms alternatyvoms

Rugsėjo 24–25 dienomis Strasbūre (Prancūzija) įvyko 35 Europos Tarybos valstybių narių kalėjimų administracijų atstovų susitikimas, kuriame dalyvavo teisingumo viceministras Rokas Uscila ir Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius Mindaugas Kairys.

Remiantis atliktais tyrimais, nuteistųjų izoliavimas vienutėse dažnai kenkia fizinei bei psichinei sveikatai ir neskatina resocializacijos. Renginyje diskutuota apie šios žalos sumažinimą ir alternatyvių priemonių taikymą.

Žmogaus teisių ir teisės reikalų generalinis direktorius Gianluca Esposito pradėdamas renginį pabrėžė, kad, remiantis Europos Tarybos ir kitų tarptautinių standartų rekomendacijomis, izoliavimas vienutėse turėtų būti taikomas tik kraštutiniu atveju ir kiek įmanoma trumpesniam laikui. Jis taip pat akcentavo, kad tokios priemonės niekada neturėtų būti taikomos nepilnamečiams ar nėščioms moterims.

Per dvi susitikimo dienas dalyviai gavo vertingos informacijos apie Europos Tarybos standartus, Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką bei CPT (Europos Komiteto prieš kankinimą) išvadas, susijusias su izoliavimu vienutėse. Šiuos pranešimus papildė Europos Tarybos bendradarbiavimo sektoriaus parengta galimybių studija apie tai, kaip padėti valstybėms narėms pritaikyti ir įgyvendinti šiuos standartus ir Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimus nacionalinėje teisėkūroje ir praktikoje.

Kelių valstybių atstovai pasidalijo gerąja praktika mažinant izoliacijos žalą bei saugant izoliuotų kalinių orumą, kuri tapo įkvėpimu kolegoms. Taip pat renginyje vyko speciali sesija, skirta 2022 m. sausį paskelbtam Tarptautiniam rekomendaciniam pareiškimui dėl izoliacijos alternatyvų, kuriai vadovavo Europos Tarybos konsultantai. Šis pareiškimas buvo sukurtas tarptautinės ekspertų grupės, globojamos Italijos NVO „Associazione Antigone“ ir Izraelio organizacijos „Gydytojai už žmogaus teises“. Diskusijų dalyviai svarstė, kaip praktiškai įgyvendinti izoliacijos alternatyvas kalėjimų kasdienybėje, kaip stebėti šių priemonių efektyvumą bei ugdyti darbuotojų įgūdžius.

Lietuvos atstovai – Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius M. Kairys ir teisingumo viceministras R. Uscila –  pristatė Lietuvos patirtį izoliuojant nuteistuosius vienutėse.

Renginio metu dalyviai taip pat turėjo galimybę užmegzti ryšius bei aptarti dvišalius bendradarbiavimo planus.

Europos Tarybos Bendradarbiavimo policijos ir laisvės atėmimo srityje skyrius aktyviai remia ir padeda valstybėms narėms įgyvendinti Europos Tarybos standartus įkalinimo, probacijos ir teisėsaugos institucijose. Kalėjimai, probacija ir policija yra neatsiejama dalis bendro Europos Tarybos darbo žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės srityse, – tai trys organizacijos raison d'être ramsčiai, įvardyti jos statute. Pagrindinis organizacijos tikslas – padėti valstybėms narėms tobulinti teisės aktus ir praktiką, susijusią su policijos darbu ir baudžiamųjų sankcijų bei priemonių vykdymu.

 

Parengta pagal www.coe.in informaciją