2024-12-06

Plungėje atidaryti devintieji pusiaukelės namai

Gruodžio 6 d. Plungėje duris atvėrė nauja resocializacijos įstaiga – pusiaukelės namai. Tai – jau devintieji tokio tipo namai Lietuvoje, kuriuose laisvės atėmimo bausmėmis nuteisti asmenys bus intensyviai rengiami grįžimui į visuomenę. Pusiaukelės namai yra efektyviausia pakartotinį nusikalstamumą mažinanti priemonė. Ši tarpinė stotelė nuteistiesiems suteikia galimybę įgyti naujų įgūdžių, integruotis į darbo rinką ir atkurti socialinius ryšius su artimaisiais.

Gruodžio 6 d. atidarytuose Plungės pusiaukelės namuose apsigyveno pirmieji keturi nuteistieji. Jų kasdienybę organizuos ir palaikys Lietuvos kalėjimų bei Probacijos tarnybų darbuotojai. Specialistai sudarys savaitinius planus ir vykdys griežtą darbotvarkės kontrolę. Probacijos darbuotojai padės nuteistiesiems atkurti santykius su artimaisiais, spręsti socialines problemas, organizuos užimtumo veiklas bendruomenėje. Planuojama, kad siekiant užtikrinti tinkamą adaptaciją pirmąjį mėnesį pusiaukelės namuose gyvens ne daugiau kaip penki nuteistieji, kurie dėvės elektroninio stebėjimo priemones – apykojes.

„Džiaugiuosi, nes atveriame penktuosius pusiaukelės namus per pastaruosius ketverius metus. Pusiaukelės namai padeda nuteistiesiems sėkmingai atkurti ryšius su artimaisiais ir grįžti į visuomenę. Tad šis žingsnis žymi svarbų bausmių vykdymo sistemos etapą, kuriame, galiausiai, pusiaukelės namų tinklas turės po tarpinę stotelę kiekviename iš didžiųjų mūsų šalies regionų“, – atidaryme sakė laikinai einanti teisingumo ministro pareigas Ewelina Dobrowolska.

„Simboliška, kad atidarant šiuos pusiaukelės namus užbaigiamas  2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamos programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ projektas „Lietuvos bausmių vykdymo sistemos kokybės gerinimas“. Įvertinę visą jo eigą, drąsiai galime sakyti, kad pusiaukelės namai yra vienas geriausiai pasiteisinusių iš partnerių norvegų perimtų gerosios praktikos projektų, ruošiant nuteistuosius gyvenimui laisvėje bei sudarant jiems artimos aplinkos sąlygas. Tikimės, kad pusiaukelės namų tinklą šalyje plėsime ir toliau, atsižvelgdami į tai, kur yra didžiausias poreikis “, – sakė Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius Mindaugas Kairys.

Tarnybos vadovas priduria, kad taip prisidedama prie pagrindinio Lietuvos kalėjimų tarnybos tikslo – kad nuteistieji savo gyvenimo tikslų siektų teisėtais būdais ir priemonėmis, ir taip būtų didinamas visuomenės saugumas. 

„Plungės pusiaukelės namai – jau antrieji, kuriuose dirbs ir probacijos specialistai. Darbuotojai padės nuteistiesiems susirasti darbą, keisti elgesio modelį, atkurti santykius su artimaisiais, spręsti socialines problemas, organizuos užimtumo veiklas bendruomenėje. Pastebime, jog pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji, būdami arčiau savo gyvenamosios vietos, šeimų, darbovietės gali lengviau integruotis į visuomenę“, - sakė Lietuvos probacijos tarnybos direktorius Romas Ostanavičius.

Pusiaukelės namai – tai dar vienas žingsnis Lietuvoje stiprinant resocializacijos sistemą, kurios tikslas – ne tik padėti nuteistiesiems pradėti naują gyvenimo etapą, bet ir užtikrinti visuomenės saugumą. Svarbi šios sistemos dalis – kruopšti nuteistųjų atranka. Tik motyvuoti ir pasirengę pokyčiams asmenys patenka į pusiaukelės namus, kur jų laukia struktūrizuota kasdienybė ir reikalinga parama. Tokia praktika leidžia pasiekti puikių rezultatų: iš pusiaukelės namų išėję asmenys sėkmingai integruojasi į visuomenę.

Į Pusiaukelės namus nuteistieji gali būti perkeliami atsižvelgiant į Bausmių vykdymo kodekso 37 straipsnio nuostatas ir kuriems reikalingas intensyvus parengimas paleidimui į laisvę. Asmuo, pažeidęs nustatytą tvarką ar įvykdęs nusižengimą, yra grąžinamas atgal į pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietą. Asmuo taip pat gali būti iškeliamas iš pusiaukelės namų ir tuo atveju, jei nedirba, nesimoko arba nesilaiko nustatytos darbotvarkės.

Lietuvos kalėjimų tarnyba apie Plungės pusiaukelės namų steigimą informavo 2023 metų lapkritį, taip pat įvyko Lietuvos kalėjimų tarnybos ir Probacijos tarnybos susitikimas su vietos bendruomene. 2024 m. lapkričio mėnesį Plungės rajono savivaldybė patvirtino miesto bendrąjį planą, numatant pusiaukelės namų teritorijoje ir visuomeninę žemės paskirtį. Plungėje įsikūrusių pusiaukelės namų pastatą Lietuvos kalėjimų tarnyba įsigijo už 520 tūkst. eurų. Jo įsigijimas finansuotas pagal 2014-2021 m. Europos Ekonominės Erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamos programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ projektą „Lietuvos bausmių vykdymo sistemos kokybės gerinimas“.

Lietuvoje iki šiol veikė 8 pusiaukelės namai – Alytuje, Marijampolėje, Vilniuje, Pravieniškėse, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje bei Kauno rajone.