2024-ieji – produktyviausi metai LKT kinologams ir jų keturkojams partneriams
Lietuvos kalėjimo tarnybos (toliau – LKT) Kompetencijų ugdymo valdybos Specialiųjų kompetencijų ugdymo ir kinologijos skyriaus (toliau – SKUKS) darbuotojai nuolat vykdo pratybas, naujų metodų bei programų kūrimo, dresūros priemonių atsinaujinimo bei kitus tiriamuosius darbus su tarnybiniais šunimis, siekdami išsiaiškinti būdus ir aplinkybes, kurie padėtų LKT kinologinę veiklą vykdantiems darbuotojams pasiekti kuo geresnio rezultato. Ilgametis darbas duoda rezultatų – praėję metai LKT kinologams ir jų keturkojams partneriams buvo rezultatyviausi pagal rastų draudžiamų daiktų kiekį.
Šiuo metu LKT kinologai savo tarnybinius šunis dresuoja narkotinių ir psichotropinių medžiagų paieškai, o taip pat nuteistiesiems draudžiamų daiktų turėti įkalinimo įstaigoje – mobilaus ryšio telefonų.
LKT SKUKS kartu su keletu kitų LKT kinologų vieni pirmųjų, palyginus su kaimyninėmis valstybėmis, pradėjo šių nuteistiesiems neleidžiamų daiktų paiešką su šunimis. Todėl dabar SKUKS darbuotojai bei kiti kalėjimų kinologai įgytomis savo žiniomis ir patirtimi dalinasi ne tik tarpusavyje, bet perteikia šios dresūros specifiką kolegoms ir iš kaimyninių šalių bei dalyvauja bendruose mokymuose, pristato dresūros sunkumus ir ypatumus Lenkijos, Estijos, Ukrainos ir kitiems kalėjimų, ir ne tik, pareigūnais.
Dar 2020 m. pavasarį SKUKS (tuo metu vadinosi Marijampolės pataisos namų Kinologijos skyrius) darbuotojai pradėjo pirmuosius žingsnius ieškant būdų, kaip tarnybiniai šunys galėtų prisidėti ir padėti pareigūnams aptikti draudžiamus įkalinimo įstaigoje nuteistiesiems turėti mobilaus ryšio telefonus ir jų slėptuves. Tiriamasis darbas užtruko keletą mėnesių, bet rezultatas pateisino lūkesčius: nors dėl įvairių aplinkybių tais metais pavyko parengti tik vieną šios specializacijos kinologinę komandą, tačiau ji iki 2020 m. pabaigos kalėjimuose aptiko ir išėmė 16 vnt. mobilaus ryšio telefonų, 14 vnt. SIM kortelių ir 2 vnt. bevielio ryšio modemus.
Kiekvienais metais SKUKS parengia vis daugiau kinologų komandų, kurios gali aptikti mobilaus ryšio telefonus. Šiuo metu beveik visi, dvylika, LKT tarnybiniai šunys yra parengti arba esą rengimo procese, kad galėtų aptikti į įkalinimo įstaigas patekusius ar užkardant (tikrinant siuntinius, įeinančių asmenų daiktus, įvažiuojančius automobilius, įstaigų prieigas) telefonus.
2024 m. LKT kinologai su tarnybiniais šunimis kratų metu aptiko didžiausią mobilaus ryšio telefonų kiekį nuo kinologų veiklos pradžios tarnyboje - iš viso 121 vnt. mobilaus ryšio telefonų ir 1 bevielio ryšio modemą. Pernai fiksuota apie 15 atvejų, kai buvo surasta, galimai, narkotinių ar psichotropinių medžiagų, dėl kurių pradėti ikiteisminiai tyrimai.